Pastato inžinerinių tinklų projektavimas BIM aplinkoje

Lietuvos statinių projektavimo bendrovės vis dažniau naudoja inovatyvias projektavimo technologijas, tokias kaip BIM aplinkai skirti DDS-CAD programiniai moduliai, padedantys visiškai sumažinti galimų projekto klaidų tikimybę. Programė įranga DDS-CAD inžinieriams leidžia greitai ir kokybiškai kurti pastato inžinerinių tinklų sistemas, iki smulkmenų pateikiant projektinius sprendinius, juos integruojant į bendrąjį pastato modelį ir parodant visų pastato sistemų sąveiką.

BIM programinė įranga statinio inžinerinių tinklų projektavimui

DDS (Data Design System) pastatams projektuoti skirtas programas pradėjo siūlyti dar 1984 metais. Nuo to laiko parduota maždaug 15 tūkst. licencijų, daugiausia Europoje. Programinė įranga DDS-CAD išsiskiria funkcionalumu, pasiūlydama tikslų geometrinį pastato atvaizdavimą ir automatiškai parengdama išsamius ir patikimus dokumentus, tokius kaip sąmatų žiniaraščiai su medžiagų kiekiais ir kainomis, detalius dvimačius arba trimačius  mazgų ir detalių brėžinius, reikalingus projekto dokumentacijai pildyti.

Projektuojant pastato inžinerinius tinklus DDS-CAD programiniu paketu, projektinius sprendinius galima priimti atsižvelgiant į LST EN projektavimo standartus, kurių nereikia papildomai įdiegti, – jie automatiškai atnaujinami atsiradus  pakeitimų.

Pasirinkus kriterijus, DDS-CAD programinis paketas tikrina projektą, nustatoma, ar pasirinkti sprendiniai tinkami.  Darbo eigą ir kokybę palengvina DDS-CAD programiniame pakete įrengtas klaidų identifikatorius ir  registras, įspėjantis inžinierius, ar projektuojama inžinerinė sistema sujungta teisingai, ar sistemos realiai nesikerta, automatiškai generuojamos inžinerinių tinklų charakteristikos.

„DDS-CAD programiniu paketu atliekami įvairūs skaičiavimai padeda projektuotojui nuspręsti, kokie sprendiniai optimaliausi“, – teigia E. Beržanskis. Pasak jo, apšvietimo lygį galima apskaičiuoti pagal higienos normą HN 42:2009 „Gyvenamųjų ir visuomeninių pastatų patalpų mikroklimatas“ ir parinkti atitinkamus šviestuvus, be to, įmanoma numatyti, koks būtų įtampos kritimas sistemoje, ir taip iš anksto sužinoti, ar projektuojama sistema atitinka saugos taisykles.

Programiniame pakete DDS-CAD Electrical įdiegtas „Dialux“ papildinys palengvina natūralaus ir dirbtinio apšvietimo projektavimą. Ši programa atlieka apšvietimo analizę ir apskaičiuoja apšvietimo lygius– taip parenkamas optimalus apšvietimo modelis, nuo kurio priklauso, ar tai bus LED, ar įprastas apšvietimas. Tada galima parinkti realius gaminius ir jų išdėstymą patalpoje.

DDS-CAD Electrical programiniu paketu galima stebėti visas atšakas ir kabelių matmenis, todėl pakeičiant arba prijungiant kiekvieną grandinę bus automatiškai atliekami pakeitimai sąnaudų žiniaraštyje ir paskirstymo skydų schemose.

„Automatiškai sudarant sąnaudų žiniaraščius, daug paprasčiau prognozuoti projekto kainą ir išvengti statybos metu pasitaikančių nenumatytų išlaidų“, – tikina E. Beržanskis. Praktika rodo, kad DDS-CAD programiniu paketu atliekami skaičiavimai, automatinis brėžinių sudarymas ir aktualios dokumentacijos kaupimas padeda sumažinti klaidų skaičių ir sutaupyti iki 30 proc. laiko, kurio prireiktų projektą rengiant įprastais metodais.

Ernestas-Berzanskis-Intelligent-BIM-Solutions-direktorius

Vieni pirmųjų Lietuvoje - UAB Synergy Solutions

Dar 2011 m. DDS-CAD programine įranga pradėjo naudotis ir įmonės Synergy Solutions projektuotojai. Bendrovė buvo viena pirmųjų, įsigijusių DDS-CAD licenciją. Ji sėkmingai ja naudojasi iki šių dienų. Mokantis ja dirbti daug padėjo kolegos iš Norvegijos, Olandijos ir Vokietijos.

Dabar Synergy Solutions projektuotojai naudojasi naujausiomis DDS-CAD modulių versijomis. Nuolat gaunami naujiniai, duomenų bazės papildomos naujais įrenginiais, atsiranda naujų funkcijų, palengvinančių inžinerinių tinklų projektavimą. Jeigu projekte tenka parinkti inžinerinių tinklų komponentus, kurių nėra DDS-CAD duomenų bazėje, problema lengvai išsprendžiama pakeitus esamo komponento parametrus pagal gautas technines specifikacijas.

„Jeigu projektas nestandartinis arba reikia labai tiksliai išdėstyti šviestuvus, naudojamės DDS-CAD įdiegtu „Dialux“ papildiniu. Patogu, kad abi programos suderintos ir veikia be jokių nesklandumų“, – teigia I. Čirūnaitė. Dabar tik vieninteliu DDS-CAD programiniu paketu „Electrical“ galima sukurti visą projektą, kitais atvejais reikia naudotis daugiau nei viena programa.

DDS-CAD yra intuityvus, jis padeda sutaupyti daug laiko atsisakius viso pasikartojančio darbo, kai, pasirinkus vieną elementą, jį reikia išdėstyti per visą pastatą. Kitose programose nėra tokių darbą palengvinančių ir klaidų skaičių mažinančių funkcijų. Naudojantis DDS-CAD, pavyksta išvengti tokių dažniausiai pasitaikančių klaidų kaip sistemų susikirtimas, o tai dažniausiai išryškėja tik pradėjus statybas.

DDS-CAD programinį paketą Synergy Solutions naudoja tiek Lietuvos, tiek užsienio projektams rengti. Dalyvauti užsienio objekų projektavimo darbuose be DDS-CAD programinės įrangos, būtų tiesiog neįmanoma.

Didžioji dalis kompleksinių projektų, kai pasitelkiami projektuotojai iš užsienio, yra vykdoma BIM aplinkoje. Bendrovei Synergy Solutions teko projektuoti inžinerinių tinklų sistemas gyvenamuosiuose namuose Švedijoje, taip pat Danijos viešbučių tinklo CABINN pastatus.

UAB Synergy Solutions, CABINN hotel projktavimas

„Plėtodami mūsų bendrovės verslą, atsižvelgiame tiek į užsienio partnerių poreikius, tiek į Lietuvoje plėtojamas skaitmeninės statybos idėjas, todėl BIM technologijų įsisavinimas ir naudojimas kasdieninėje veikloje yra vienas iš pagrindinių bendrovės prioritetų, – teigia įmonės vadovė I. Čirūnaitė – ateities pokyčiams reikia pradėti ruoštis jau šiandien, kitaip beviltiškai atsiliksime.“