Planuojant statyti pastatą būtina iš anksto numatyti pageidaujamą energino naudingumo klasę, kuri nulems pastato eksploatavimo kaštus.
Atliekant energinio efektyvumo projektavimo darbus, pastatas, jo konstrukcijos bei inžinerinės sistemos vertinamos pagal šiuos aspektus:
- faktines šilumines pastato, įskaitant jo vidaus atitvaras, charakteristikas;
- šildymo įrangą ir aprūpinimą karštu vandeniu, taip pat jų izoliacijos charakteristikas;
- oro kondicionavimo įrenginius;
- natūralų ir mechaninį vėdinimą, įskaitant sandarumą;
- įmontuotą apšvietimo įrangą;
- pastato projektą, padėtį ir orientavimą, įskaitant išorines klimato sąlygas;
- pasyviąją saulės sistemą ir apsaugą nuo saulės spinduliavimo;
- patalpų mikroklimato sąlygas, įskaitant numatomą patalpų mikroklimatą;
- vidinę apkrovą.
Vertinant būsimo pastato energinį naudingumą, atlikus kompiuterinius skaičiavimus, galima tiksliai numatyti kiek bus patiriama šilumos nuostolių per visas pastato konstrukcijas: lauko sienas, stogus, grindis, rūsius, langus, stoglangius ir duris, taip pat įvertinama šiluminių tiltelių fasadų kampuose, kitose konstrukcijų susikirtimo vietas.
Parenkami ir inžinerinių sistemų tipai: šildymo, ventiliacinės sistemos, vėsinimo ir kt. įranga.
Konsultuojame
Priešprojektinių pasiūlymų ir projekto rengimo stadijoje.
Apskaičiuojame
Šiluminės galios poreikį ir šiluminius tiltelius.
Parenkame
Optimalius statybinių medžiagų ir technologijų sprendimus.
Pasyvaus namo kriterijai
- Šilumos energija ≤ 15 kWh/(m²a)
- Oro apsikeitimas n50 ≤ 0,6 h-1
- Pirminė energija ≤ 120 kWh/(m²a)
Pasyvių namų projektavimas
Projektuojame gyvenamuosius namus pagal vokišką Passive House Instituto kokybės standartą. Tik kompleksinis priemonių planavimas padės pasiekti pasyvaus namo standarto reikalavimų.
Šiluma ir kompaktiškumas
Namo išorinės konstrukcijos turi būti gerai apšiltintos. Pamatai, kraštai, kampai, jungtys ir skverbtys turi būti tinkamai suplanuotos, kad išvengti šalčio tiltelių. Sienų ir stogų U-vertė negali viršyti 0,15 W/m²K. Plokštuminiai pamatai yra vienas iš sprendimų, kad išvengti šalčio tiltelių.
Orientavimas į pietus
Tinkamas orientavimas, šešėlių laisvė ir langai yra kitos būtinos sąlygos optimizuojant pasyvią saulės energiją ir ją paverčiant viena pagrindinių šilumos tiekėjų.
Lango konstrukcijos
Lango konstrukcijos negali viršyti šilumos pralaidumo koeficiento 0,80 W/(m²K). Langų rėmai taip pat turi turėti aukštą U-vertę.
Pasyvaus namo vėdinimas
Komfortiškas vėdinimas su šilumos atgavimu suteikia gerą oro kokybę patalpose, taip pat – taupo energiją. Pasyviam namui vėdinimo įrenginys parenkamas taip, kad jis vėdinimo proceso metu suvartotų minimaliai energijos.
Karšto vandens ruošimas su atsinaujinančia energija
Kad sumažinti iškastinių resursų vartojimą, vandenį galima visiškai arba iš dalies pašildyti saulės kolektoriumi, kieto kuro katilu arba šilumos siurbliu.
Tomas Kazlauskas
Projektų vadovas
tomas@ss-exp.com
+370 699 19282
Lietuvoje didžiausi projektų iššūkiai yra išbaigtumas, detalumas ir atskirų projekto dalių suderinamumas. BIM technologijos gali iš esmės pagerinti tokį bendradarbiavimą.