Amager Bakke atliekų deginimo jėgainė ir slidinėjimo kurortas viename

Ambicingas architektų įmonės „Bjarke Ingels Group“ darbas, sukėlęs daugybę diskusijų tiek pačioje Danijoje, tiek pasaulyje, konkursą laimėjo dar 2011 m., tačiau 2012 m. projektas buvo sustabdytas dėl galimai per didelio planuojamo sudeginti atliekų kiekio. Po ilgų derybų pasiruošimo darbai buvo pratęsti 2013 m., o pačios statybos tęsiasi daugiau nei metus. Naujasis daugiafunkcinis centras pakeis seną atliekų deginimo jėgainę, kuri jau skaičiuoja daugiau nei 40 savo gyvavimo metų.

Nauja šiluminė elektrinė Kopenhagoje

Nauja šiluminė elektrinė bus 20% efektyvesnė ir tieks šilumą bei elektros energiją 140,000 namų Kopenhagoje ir aplinkiniuose rajonuose. Nors 60 MW jėgainė gali sudeginti 500,000 tonų atliekų per metus (apie 200 sunkvežimių atliekų per dieną) didžiausia nustatyta riba jai – 400,000 tonų dėl išmetamų į atmosferą CO2 dujų kiekio.

Projektuojant konstrukcijas dalyvavo Synergy Solutions

UAB „Synergy Solutions“ konstruktorių komanda vienus metus dalyvavo rengiant šį sudėtingą ir įdomų projektą. 5 konstruktorių komanda atliko pastato dalies tarp ašių 14-20 ir 31-36 antžeminės g/b konstrukcijų dalies projektavimo darbus. Atliko plieninės rampos, kuri formuoja slidinėjimo trasos apatinę dalį projektavimo darbus.

„Synergy Solutions“ teko suprojektuoti vieną didžiausių pagal skerspjūvį elementų projekte, tai 1400 x 2300 mm skerpsjūvio gelžbetonio (g/b) sija, taip pat nemažai prisidėjo sprendžiant plieninių ir g/b konstrukcijų sujungimo mazgus.

Amager Bakke šiluminės jėgainės konstrukcijų BIM modelis

„Synergy Solutions“ konstruktoriams teko gilinti žinias g/b plastiškumo teorijoje bei dalintis patirtimi su kitomis konstruktorių grupėmis, kurios dirbo prie kitų pastato dalių. Konstruktoriams teko susipažinti ir dalyvauti  šio pastato BIM procese.

BIM technologijos

Projektuojant tokio sudėtingumo pastatus neapsieinama be BIM technologijų. Danų inžinerijos kompanija „Moe A/S“, atsakinga už konstrukcinių struktūrų planavimą ir projekto kontrolę, pasirinko „Tekla“ programinę įrangą, kad pastato modelis būtų maksimaliai detalizuotas.

„Amager Bakke“ 3D modelį projektavę 6 BIM srities specialistai nuolat jį tikrina statybų eigoje, o daugybė statybų inžinierių atlieka skaičiavimus ir daro pakeitimus. Bendradarbiaudami su projektuotojais, inžinieriai gali iš anksto numatyti statybines problemas ir jas išspręsti dar statyboms net neprasidėjus.

„Tekla“ programinė įranga šiame projekte naudojama maksimaliai: skaičiuojamas reikiamas betono kiekis, armatūrų virinimo taškai, planuojamas darbuotojų darbo laikas, atliekamos reikalingų medžiagų kokybinės ir kiekybinės analizės ir t.t. Sutaupytas laikas ir medžiagos yra vertinamos milijonais dolerių, todėl užsakovas yra patenkintas.

Amager Bakke Bakke, Tekla, Trimble, Synergy Solutions

Simbolinis dūmų žiedas primins apie taršą

Kadangi iš jėgainės kamino rūkstančių dūmų vizualiai nesimato, projektuotojai sugalvojo simboliškai priminti apie aplinkos taršą. 30 metrų pločio dūmų žiedas, kurį, iš tikro, sudarys vandens garai, bus išspjaunamas į orą kiekviena kartą, kai iš 124 metrų aukščio kamino išleistas CO2 kiekis pasieks toną. Specialiai tam, bendradarbiaujant su vokiečių meninikų grupe „Realities United“ ir Danų nepelno siekiančia organizacija „Copenhagen Suborbitals“, buvo sukurtas kamino prototipas.

Tikimasi, kad kiekvienas žiedas, priklausomai nuo oro sąlygų, matysis apie 45 sekundes, o po to visiškai išsisklaidys. Įdomiausia dalis – naktinis šių žiedų apšvietimas automatizuotais lazeriais, kurie turės karščio sekimo įrangą ir galės tiksliai apšviesti garus iki pat jų išsisklaidymo.

„Amager Bakke“ - sporto ir poilsio centras

31,000 kvadratinių metrų ploto pastato stogą architektai nusprendė maksimaliai išnaudoti gyventojų sportui ir rekreacijai. Ant stogo įrengta 1,500 metrų „žalių“, „mėlynų“ ir „juodų – deimantinių“ slidinėjimo trasų, apsodintų medžiais. Slidinėjimo centras veiks ištisus metus, nes čia bus naudojamas tiek tikras, tiek dirbtinis sniegas. Ant stogo taip pat planuojama įrengti pasivaikščiojimo takus, alpinistų treniruočių centrą, kalnų dviračių trasas.

Projektas neapsiriboja vien tik pastatu, todėl kad aplinkinėje teritorijoje yra planuojama įkurti bėgiojimo ir dviračių takus, poilsio parką, čiuožyklą. Visą aplinkinę teritoriją planuojama išnaudoti šviečiant visuomenę apie atsinaujinančių ir perdirbamų energijos šaltinių naudą.

Praktiškumas ir estetika

„Amager Bakke“ jėgainė taps vienu aukščiausių pastatų Kopenhagoje ir bus matoma net iš paties miesto centro, todėl estetinis vaizdas projektuojant buvo ypač svarbus. Industriniame rajone stūgsantis gigantas turi atlikti ne tik savo funkciją, bet ir tapti visuotiniu traukos centru.

“Žaliojo“ pastato vaidmuo jam atitenka ne tik dėl, atliekų perdirbimo į energiją, bet ir fasado, kurį sudaro ne įprastinės plokštės o aliuminiai vazonai-plytos, apsodinti augalais, taip sukuriant žaliosios sienos įspūdį.

Slidininkams, norintiems pasikelti į trasas, bus įrengti liftai, kurie padės greitai ir patogiai pakilti į 100 metrų aukštį. Kylant bus galima pažvelgti ir į pačią dirbtinio kalno širdį, nes šalia kamino įrengti liftai bus stikliniai tiek lauko, tiek ir jėgainės pusėje.